Inför säsongen 2024/25

Torsdag den 12 september är Handbollsligan herr tillbaka. Här kan du följa lagens förberedelser inför den kommande säsongen. Artikeln uppdateras regelbundet.

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Anton Hagvall (IFK Skövde), Oskar Dahlin (uppflyttad), Samuel Oderbrant (uppflyttad), Arvid Andreasson (uppflyttad), Samuel Lindberg (Amo HK), Hugo Lignell (uppflyttad), Petter Donaldson (HK Aranäs), Edvin Landström (uppflyttad), Albert Månsson (OV Helsingborg), Gzim Salihi (Amo HK).

Förluster: Rickard Frisk (Elverum Håndball), Norton Birath Jonson (klubb ej klar), Jesper Filén (klubb ej klar), Rasmus Torbjörnsson (klubb ej klar), Max Granlund (VFL Eintracht Hagen, Tyskland), Fredrik Hellgren (HF Karlskrona), Olle Gransten (klubb ej klar), Adam Jöhnsson (GF Kroppskultur).

TRUPP

Tränare: Mattias Flodman (NY)

MV: Emil Holmberg Schatzl, Anton Hagvall (NY), Oskar Dahlin (NY). 
V6: Benjamin Helander, Adam Svantesson, Samuel Oderbrant (NY). 
M6: Jacob Lundahl, Gustav Jönne, Alexander Regen, Arvid Andreasson (NY). 
H6: Samuel Lindberg (NY), Hugo Lignell (NY). 
V9: Oscar Gentzel, Emil Douglas Andersson, Jakob Markoff, Petter Donaldson (NY), Edvin Landström (NY). 
M9: Albin Hägglund Junler, Albert Månsson (NY). 
H9: Johan Nilsson, Gzim Salihi (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
3 augusti: IF Hallby, Alingsås
8-11 augusti: Annliz Cup, Skövde

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 16.00: Alingsås HK–Eskilstuna Guif IF
28 augusti, 19.00: HK Torslanda Elit–Alingsås HK
1 september, 14.30: HK Silwing-Troja–Alingsås HK

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: IF Hallby (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Thomas Langerud Kristoffersen (Wisla Plock), Mathias Vibe Christiansen (Bjerringbro-Silkeborg, lån), Jakob Jensen (Bjerringbro-Silkeborg, lån), Hampus Karlsson (Ystads IF), Mathias Pedersen (HSG Wetzlar, Tyskland), Nils Schröder (TuS Vinnhorst, Tyskland), Mikkel Beck Jørgensen (HK Aranäs), Elias Lundstad (Önnereds HK).

Förluster: Nikola Matovic (Seran France, Frankrike), Mattias Hildenborg (IFK Karlskrona), Simon Axelsson (klubb ej klar), Samuel Lindberg (Alingsås HK), Jesper Johansson (Lugi HF), Erik Rudvall (IF Hallby), Vasko Sevaljevic (klubb ej klar), Gzim Salihi (Alingsås HK).

TRUPP

Tränare: Brian Ankersen

MV: Erik Helgsten, Thomas Langerud Kristoffersen (NY)Mathias Vibe Christiansen (NY). 
V6: Felix Tyberg, Lynx Beverskog.
M6: Anders Christiansen, Erik Östling, Jakob Jensen (NY). 
H6: Allex Hugosson, Hampus Karlsson (NY). 
V9: Minik Dahl Hoegh, Jonas Jensen, Mathias Pedersen (NY), Nils Schröder (NY). 
M9: Anders Forsell Schefvert, Mikkel Beck Jørgensen (NY). 
H9: Arnar Birkin Halfdansson, Elias Lundstad (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
HF Karlskrona (datum ej klart)
IF Hallby (datum ej klart)
Nordsjælland (datum ej klart)
TMS Ringsted (datum ej klart)
HK Aranäs (datum ej klart)

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 17.00: Amo HK–Önnereds HK
28 augusti, 19.30: IK Lågan–Amo HK
31 augusti, 15.15: Anderstorps SK–Amo HK

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: HF Karlskrona (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Jesper Nielsen (Aalborg Håndbold, Danmark), Isak Borg (IFK Skövde), Oskar Andreasson (Täby HBK), Zeb Bjerneld (Uppsala HK).

Förluster: Johan Palm (klubb ej klar), Pavle Karacic (IF Hallby), Robin Granlund (klubb ej klar), Marcus Ekman (Kristiansand Topphåndball, Norge), Marcus Lennernäs (IK Sävehof, avslutat lån).

TRUPP

Tränare: Zoran Roganovic

MV: Marko Roganovic, Sebastian Westerlund, Gustav Simonsson.
V6: Kasper Larsson, Philip Tikas, Fredrik Gustavsson.
M6: Melker Norrman, Mortimer Lundh, Joakim Jörgensen, Jesper Nielsen (NY). 
H6: Noel Gustafson, Isak Borg (NY), Oskar Andreasson (NY). 
V9: Nikola Roganovic, Richard Hanisch.
M9: Olle Österhall, Pontus Wangenborn.
H9: Elias Hall, Zeb Bjerneld (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
2 augusti: VästeråsIrsta HF, Eskilstuna
3 augusti: Hammarby IF
9 augusti: Skånela IF, Eskilstuna
14-17 augusti: Träningsturnering i Struga, Nordmakedonien

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 16.00: Alingsås HK–Eskilstuna Guif IF
28 augusti, 19.00: Eskilstuna Guif IF–HK Silwing-Troja
1 september, 15.00: HK Torslanda Elit–Eskilstuna Guif IF

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: IFK Kristianstad (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Kenan Omerovic (Skånela IF), Robert Ladan (HK Aranäs), Emil Almander (HK Drott Halmstad), Pavle Karacic (Eskilstuna Guif), Erik Rudvall (Amo HK).

Förluster: Lukas Wallinder (klubb ej klar), Johan Blick (klubb ej klar), Linus Karlsson (Önnereds HK, avslutat lån), Didrik Sundelius (klubb ej klar), Paetur Mikkjalsson (klubb ej klar), Benjamin Jansson (klubb ej klar), Lukas Palmqvist (Kungälvs HK), Sebastian Mossestad (klubb ej klar), Olle Ek (IK Sävehof, avslutat lån), Alexander Rydh (Anderstorps SK, lämnade under föregående säsong), Jesper Jakobsson (LIF Lindesberg, lämnade under föregående säsong).

TRUPP

Tränare: Jesper Östlund (NY). 

MV: Marcus Holmén, Kenan Omerovic (NY). 
V6: Ludvig Högberg, Robert Ladan (NY). 
M6: Oskar Hedvall, Emil Almander (NY). 
H6: Charles Hugoson, Pavle Karacic (NY). 
V9: Martin Mårtensson, Andreas Söderman, Markus Stegefelt.
M9: Hampus Söderman, Rói Á Skipagøtu, Erik Rudvall (NY). 
H9: Albin Broman.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
3 augusti: Alingsås HK, Alingsås
10 augusti: Amo HK, Jönköping

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 15.00: IF Hallby HK–Bodens BK HF
28 augusti, 20.15: Tyresö Handboll–IF Hallby HK
31 augusti, 17.00: Hammarby IF HF–IF Hallby HK

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Alingsås HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Arvid Skoog (Önnereds HK), Olle Söderqvist (HK Silwing-Troja), Johan Ericsson (HK Aranäs), Ruben Voijbacke (uppflyttad), Marcus Lennernäs (IK Sävehof), Ted Wetterbrandt (uppflyttad), Oskar Ståhl (uppflyttad).

Förluster: Robin Sanderhem (OV Helsingborg), Edwin Aspenbäck (TTH Holstebro, Danmark), Mattias Windahl (klubb ej klar), Topias Laine (klubb ej klar), Jakob Magnusson (klubb ej klar), Johan Nilsson (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Patrik Fahlgren

MV: Linus Bergh, Mikael Mäkelä, Arvid Skoog (NY), Olle Söderqvist (NY). 
V6: Martin Dolk, Ludvig Lindeberg, Simon Lindberg, Nils Pettersson.
M6: Kevin Johansson-Eggan, Alexander Morsten, Johan Ericsson (NY). 
H6: Oliver Wigmark, Ruben Voijbacke (NY). 
V9: Max Gugolz, Anders Wik Rydberg, Noel Brattnäs, Ted Wetterbrandt (NY). 
M9: Viktor Ahlstrand, Henrik Olsson, Josef Pujol, Oskar Ståhl (NY). 
H9: Richard Lindström, Marcus Lennernäs (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
3 augusti: Eskilstuna Guif

ATG Svenska cupen, gruppspel:
18 augusti, 16.15: Bodens BK HF–Hammarby IF HF
24 augusti, 20.00: Tyresö Handboll–Hammarby IF HF
31 augusti, 17.00: Hammarby IF HF–IF Hallby HK

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: IFK Skövde (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Daniel Astrup (Team Sydhavsøerne, Danmark), Alfred Arnelin (uppflyttad), Tobias Ljungmark (HK Aranäs), Oscar Johansson (H43 Lund), Marcus Norrbrink (Mors-Thy, Danmark), Robin Sanderhem (Hammarby IF), Hampus Schwarz (uppflyttad), Melker Jarl (uppflyttad).

Förluster: Eric Westergren Malmberg (Vinslövs HK), Johan Lundgren (klubb ej klar), Miguel Mbumba (klubb ej klar), Albert Månsson (Alingsås HK), Fabian Nygren (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Toni Johansson.

MV: Michael Andersson, Espen Christensen.
V6: Emil Lindqvist, Andreas Windahl
M6: Marcus Björkman, Carl Lindqvist, Daniel Astrup (NY). 
H6: Linus Eriksson Lilja, Alfred Arnelin (NY), Tobias Ljungmark (NY). 
V9: Simon Örtelind, Ferdinand Larsson, Marcus Norrbrink (NY), Oscar Johansson (NY), Robin Sanderhem (NY), Hampus Schwarz (NY). 
M9: Casper Lindgaard Holmen, Anton Lindblom, Melker Jarl (NY). 
H9: Elliot Eriksson, Emil Andersson.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
25 augusti, 16.00: OV Helsingborg HK–Lugi HF
28 augusti, 19.00: HK Malmö–OV Helsingborg HK
1 september, 15.00: H43 Lund HF–OV Helsingborg HK

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Ystads IF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Noah Martinsson (IFK Kristianstad), Fredrik Hellgren (Alingsås HK), Sigge Rydberg (uppflyttad).

Förluster: William Psajd (Skånela IF), Anton Persson (Vinslövs HK), Hampus Dahlgren (Tus Ferndorf, Tyskland), Herman Iverfeldt (Lugi HF), Trym Skoglund (Bækkelaget, Norge), Jonathan Johansson (klubb ej klar), Mattias Johansson (Vinslövs HK).

TRUPP

Tränare: Mathias Ekstrand

MV: Uros Tomic, Phil Döhler.
V6: Filip Psajd, Noah Martinsson (NY). 
M6: Albin Stenberg, Markus Viitkar, Thorgils Baldursson.
H6: Linus Andersson, Karl Jönsson.
V9: Axel Söderqvist, Tobias Nordahl, Olafur Gudmundsson.
M9: Isak Larsson, Fredrik Hellgren (NY). 
H9: Hugo Sivertsson, Dagur Sverrir Kristjánsson, Sigge Ryberg (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
26 juli: Amo HK
16 augusti: IFK Kristianstad

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 16.00: HF Karlskrona–Vinslövs HK
28 augusti, 19.00: IFK Kristianstad–HF Karlskrona
31 augusti, 15.00: IFK Karlskrona–HF Karlskrona

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Amo HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Victor Hedberg (Lugi HF), Sasser Sonn (Kristiansand, Norge), Elliot Stenmalm (Ystads IF), Einar Bragi Adalsteinsson (FH Hafnarfjördur, Island), Axel Månsson (Lugi HF).

Förluster: Gustaf Banke (Pays D’Aix, Frankrike), Noah Martinsson (HF Karlskrona), Ludvig Jurmala Åström (Frisch Auf Göppingen, Tyskland), Anton Halén (slutar), Victor Klöve (Aalborg Håndbold, avslutat lån), Matias Helt Jepsen (klubb ej klar), Hampus Henningsson (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Anders Hallberg (NY). 

MV: Elias Karlsson, Victor Bang, Victor Hedberg (NY). 
V6: Emil Frend Öfors, Albin Leyman Nilsson.
M6: Herman Josefsson, Sasser Sonn (NY). 
H6: Albin Selin.
V9: Markus Olsson, Philip Henningsson, Elliot Stenmalm (NY), Einar Bragi Adalsteinsson (NY). 
M9: Zoran Bozic, Axel Månsson (NY). 
H9: Anton Hallbäck, Andreas Cederholm, Isaac Biel Nielsen.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
21 augusti, 19.30: Vinslövs HK–IFK Kristianstad
25 augusti, 15.00: IFK Karlskrona–IFK Kristianstad
28 augusti, 19.00: IFK Kristianstad–HF Karlskrona

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Eskilstuna Guif (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Felix Montebovi (IFK Ystad), Harry Cato Jablonski (Lugi HF), Ludvig Fagrenius (uppflyttad), Malte Månsson (uppflyttad).

Förluster: Adam Tumba (klubb ej klar), William Lundh (Eslövs HF), Magnus Persson (IK Sävehof), Elias Persson (klubb ej klar), Gabriel Thörn (klubb ej klar), Max Santos (Balingen, Tyskland)

TRUPP

Tränare: Björn Sätherström.

MV: Ebbe Håkansson, Kristian Zetterlund, Kalle Holmstedt.
V6: Love Sundewall, Felix Montebovi (NY). 
M6: Hugo Stuivers, Harry Cato Jablonsky (NY).
H6: Christopher Schnell, Eric Palmqvist
V9: Martin Blomqvist
M9: Tim Hilding, Arvid Johansson, Truls Erik Grøtta, Ludvig Fagrenius (NY). 
H9: Alfred Olsson, Malte Månsson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 15.00: H43 Lund HF–HK Malmö
28 augusti, 19.00: HK Malmö–OV Helsingborg HK
1 september, 17.00: Lugi HF–HK Malmö

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Önnereds HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: William Psajd (Anderstorps SK), Tobias Torbjörnsson (Junior Fasano, Italien), Tobias Johansson (Tyresö Handboll).

Förluster: Kenan Omerovic (IF Hallby), Isak Nielsen (slutar), Fabian Wallouch Lindholm (LIF Lindesberg).

TRUPP

Tränare: Tim Lindqvist (NY).

MV: Henrik Smedby, Carl Dahlin, William Psajd (NY).
V6: Linus Wärnmark, Max Broman.
M6: Mattias Friström, David Källemyr, Tobias Torbjörnsson (NY).
H6: Isak Svaren, Filip Tapper.
V9: Jesper Forslund, Max Habom, Anton Nilsson, Tobias Johansson (NY). 
M9: Simon Lindberg, William Fredriksson.
H9: Gustav Näslund, Gusten Montonen.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
1 augusti: IFK Tumba, Märsta
9 augusti: Eskilstuna Guif, Eskilstuna
12-13 augusti: Tyresö Handboll, Märsta

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 16.00: Skånela IF–IFK Skövde HK
28 augusti, 19.30: IFK Tumba HK–Skånela IF
31 augusti, 14.00: Redbergslids IK–Skånela IF

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: IK Sävehof (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Nikolai Kaufmann (Aalborg Håndbold, Danmark), Oskar Palm (uppflyttad), Theo Arrhenius (uppflyttad), Arvid Uusvoog (IK Sävehof, lån), Wilmer Gustavsson (uppflyttad), Viktor Lideskär (uppflyttad).

Förluster: Anton Hagvall (Alingsås HK), Simon Brodow (HK Varberg), Isak Borg (Eskilstuna Guif), Erik Sääf (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Kristian Svensson.

MV: Håvard Åsheim, Nikolai Kaufmann (NY), Oskar Palm (NY).
V6: Viktor Hallén, Herman Dyberg, Victor Siem.
M6: Rex Blom, Jesper Jensen, Markus Sjöbrink, Theo Arrhenius (NY). 
H6: Jonas Samuelsson, Arvid Uusvoog (NY). 
V9: William Elovson, Jacob Gustavsson, Theodor Lindahl, Wilmer Gustavsson (NY). 
M9: Victor Ljungquist, Adam Ljungquist, Daniel Ekman.
H9: Jonas Burud, Linus Gustavsson, Viktor Lideskär (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
8-11: Annliz Cup, Skövde

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 17.00: IFK Tumba HK–IFK Skövde HK
24 augusti, 16.00: Skånela IF–IFK Skövde HK
28 augusti, 19.00: IFK Skövde HK–Redbergslids IK

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Hammarby IF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Johan Rahm (uppflyttad), Isak Vedelsböl (H71, Färöarna), Emil Johannisson (uppflyttad), Arvid Uusvoog (uppflyttad), Alexander Hambalek (uppflyttad), Magnus Persson (HK Malmö).

Förluster: Simon Möller (Fenix Toulouse, Frankrike), Alexander Westby (Drammen Håndball, Norge), Felix Möller (Aalborg Handbold, Danmark), Tobias Trommler (VästeråsIrsta HF, lån), Arvid Uusvoog (IFK Skövde, lån), William Andersson Moberg (Fredericia HK, Danmark), Tobias Johansson (slutar), Marcus Lennernäs (Hammarby IF).

TRUPP

Tränare: Linus Ekman (NY)

MV: Oscar Sävinger, Arvid Norén.
V6: Sebastian Spante, Johan Rahm (NY). 
M6: Adam Blanche, Tryggve Thorisson, Isak Vedelsböl (NY), Emil Johannisson (NY).
H6: Malte Celander, Gustaf Wedberg.
V9: Pontus Brolin, Kelvin Roberts, David Sandberg, Alexander Hambalek (NY). 
M9: Olle Ek, Óli Mittún, Sebastian Durlanu.
H9: Emil Berlin, Magnus Persson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
25 augusti, 16.00: LIF Lindesberg–IK Sävehof
28 augusti, 19.00: HK Varberg–IK Sävehof
1 september, 17.00: IK Sävehof–VästeråsIrsta HF

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: Skånela IF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Jonatan Wilthorn, Niclas Ekberg (THW Kiel, Tyskland), Oskar Andersson (Lödde Vikings HK), Kristian Olsen (Nordsjælland Håndbold, Danmark).

Förluster: Hampus Karlsson (Amo HK), Ebbe Stankiewicz (Sønderjyske, Danmark), Jonathan Andersson (IFK Ystad), Knud Ronau Larsen (slutar), Mads Kalstrup Honoré (klubb ej klar), Elliot Stenmalm (IFK Kristianstad), Albin Fingal (RP IF Linköping), Kasper Palmar (Fredericia HK, Danmark)

TRUPP

Tränare: Oscar Carlén

MV: Erik Hvenfelt, Alexander Lindén.
V6: Linus Fernebrand, Nils Persson.
M6: Anton Månsson, Jonatan Wilthorn.
H6: Niclas Ekberg (NY), Oskar Andersson (NY). 
V9: Oskar Joelsson, Liam Hultberg.
M9: Philip Stenmalm, Julius Lindskog Andersson.
H9: Kim Andersson, Jakob Nygren, Kristian Olsen (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
23 augusti, 19.00: Ystads IF HF–HK Aranäs
28 augusti, 19.00: HK Drott Halmstad–Ystads IF HF
31 augusti, 19.30: Särökometernas HK–Ystads IF HF

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: OV Helsingborg (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Patrick Bols (HK Aranäs), Andreas Nilsson (Veszprem, Ungern), Axel Hallberg (uppflyttad), Måns Fredriksson (uppflyttad), Ola Petersson (uppflyttad), Robin Koziak (uppflyttad), Fabian Gudmundsson (uppflyttad).

Förluster: Arvid Skoog (Hammarby IF), Elias Lundstad (Amo HK), Benjamin Berg (Elverum Håndball), Andreas Nielsen (klubb ej klar), Markus Norrbrink (Mors-Thy, avslutat lån), Sebastian Abrahamsson (klubb ej klar), Andreas Berg (slutar), Simon Larsson (Kärra HF), Johan Blickhammar (slutar).

TRUPP

Tränare: Andreas Stockenberg (NY). 

MV: Linus Karlsson, Patrick Bols (NY).
V6: Alfred Ehn, Axel Hallberg (NY).
M6: William Bengtsson, Rasmus Thomsen, Andreas Nilsson (NY). 
H6: Markus Thorbjörn, Rasmus Lenzi, Adrian Källhage.
V9: Mishels Liaba, Anton Blickhammar, Ola Petersson (NY). 
M9: Pelle Segertoft, Hugo Forsberg, Robin Koziak (NY). 
H9: Pontus Zetterman, Måns Fredriksson (NY), Fabian Gudmundsson (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
24 augusti, 17.00: Amo HK–Önnereds HK
28 augusti, 19.15: Anderstorps SK–Önnereds HK
1 september, 17.00: Önnereds HK–IK Lågan

Premiär, Handbollsligan:
12-16 september: HK Malmö (b)

***

SPELARE FRÅN KLUBBAR I HANDBOLLSLIGAN UTTAGNA TILL SOMMARENS UNGDOMSMÄSTERSKAP

U20-EM (10-21 juli):

Albin Hägglund Junler, Alingsås HK
Isak Borg, Eskilstuna Guif
Arvid Skoog, Hammarby IF
Marcus Björkman, OV Helsingborg
Isaac Biel Nielsen, IFK Kristianstad
Axel Månsson, IFK Kristianstad
Love Sundewall, HK Malmö
Felix Montebovi, HK Malmö
Arvid Norén, IK Sävehof
Emil Johannisson, IK Sävehof
Sebastian Durlanu, IK Sävehof
Adrian Källhage, Önnereds HK
Pelle Segertoft, Önnereds HK