Inför säsongen 2024/25

Den 14 september är Handbollsligan dam tillbaka. Här kan du följa lagens förberedelser inför den kommande säsongen. Artikeln uppdateras regelbundet. 

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Hanna Eriksson (Kungälvs HK), Oline Jonsjö (IFK Kristianstad), Mimmi Lundin (GF Kroppskultur), Linnea Lang (Önnereds HK).

Förluster: Maja Wietzke-Wahlgren (Önnereds HK), Lotta Tvedsjö (Alingsås HK), Alicia Nilsson (slutar) Ella Espling-Ek (KvIK Sport), Tova Österwall (slutar), Alicia Aldenbro (slutar).

TRUPP

Tränare: Rustan Lundbäck

MV: Tilda Espling-Ek, Cajsa Kämpås, Hanna Eriksson (NY). 
V6: Nicolina Fredriksson, Louise Rundcrantz, Mimmi Lundin (NY).  
M6: Ellen Davis, Bella Persson, Oline Jonsjö (NY).
H6: Alva Lekbrandt, Lovis Jansson.
V9: Anna Heed, Alva Persson.
M9: Nova Hallén, Elin Åkesson.
H9: Tilda Palm (gravid), Tilda Kjörling, Wiktoria Gustafsson, Linnea Lang (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
10 augusti: Ystads IF

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 14.00: HK Aranäs–IF Hallby HK
24 augusti, 15.00: GF Kroppskultur–HK Aranäs
28 augusti, 19.00: Redbergslids IK–HK Aranäs

Premiär, Handbollsligan:
14 september, 14.00: Kristianstad HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Gry Bergdahl (H65 Höör), Johanna Westin (IFK Örebro), Märtha Dittschlag (uppflyttad), Andrea Litstrand (uppflyttad), Emma Shepherd (uppflyttad), Nea Bratt (uppflyttad), Alice Thomasson (uppflyttad), Klara Bergling (uppflyttad).

Förluster: Christina Lövgren Hallberg (Thüringer HC, Tyskland), Sophie Johansson (Önnereds HK), Isa Franzén (slutar), Lisa Wretling (IFK Örebro), Sandra Bergsten (klubb ej klar), Linnea Sundholm (klubb ej klar), Ellen Holmgren (klubb ej klar), Elin Sjöbrink (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Pär Fredriksson (NY). 

MV: Klara Härnström, Andelina Simic, Gry Bergdahl (NY). 
V6: Nora Edin, Johanna Westin (NY), Nea Bratt (NY). 
M6: Rebecca Hofsten, Ida Schaffer, Alice Thomasson (NY). 
H6: Hilma Cantby, Andrea Litstrand (NY).
V9: Elsa Helle, Hanna Wedenby, Emma Shepherd (NY), Klara Bergling (uppflyttad). 
M9: Emma Wahlström, Andrea Gannsjö, Sanna Johansson, Linn Watson.
H9: Elin Johansson, Mathilda Karlsson, Märtha Dittschlag (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
Skara HF
Kungälvs HK
Alingsås HK
Datum ej klara

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 14.00: HK Aranäs–IF Hallby HK
24 augusti, 13.00: Redbergslids IK–IF Hallby HK
28 augusti, 19.00: IF Hallby HK–GF Kroppskultur

Premiär, Handbollsligan:
14 september, 15.00: IK Sävehof (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Agnes Åseskog (Kungälvs HK), Ofelia Shoai Hallberg (Lugi HF), Anna-Maja Hansson (HF Karlskrona), Alva Söderbom (Kungälvs HK).

Förluster: Gry Bergdahl (IF Hallby), Alma Skretting (Horsens, Danmark), Filippa Nyman (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Ola Månsson

MV: Josefine Hultberg Dahlgren, Leila Melcher, Agnes Åseskog (NY). 
V6: Elsa Åsberg, Emely Persson.
M6: Ebba Leo, Ofelia Shoai Hallberg (NY), Anna-Maja Hansson (NY). 
H6: Johanna Östblom, Vera Gidebratt.
V9: Binto Linnér, Wilma Pettersson, Ella Isgren, Alva Söderbom (NY). 
M9: Emma Nuhanovic, Tilda Winberg, Cassandra Tollbring, Moa Heiman.
H9: Emma Jönsson, Linnea Pripp.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 19.00: BK Heid–Höörs HK H 65
22 augusti, 19.00: Lugi HF–Höörs HK H 65
29 augusti, 19.00: Höörs HK H 65–Eslövs IK

Premiär, Handbollsligan:
14 september, 14.00: Önnereds HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Elin Leissner (Kungälvs HK), Johanna Sigurdardottir (Skara HF), Norma Goldmann (HSG Bad Wildungen Vipers, Tyskland).

Förluster: Marthe Davidsen Hellevik (klubb ej klar), Sanja Radosavljevic (klubb ej klar), Hilla Jonsjö (klubb ej klar), Lea Gruber (Halle-Neustadt, Tyskland), Alja Saric (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Bjarne Jakobsen (NY). 

MV: Lova Jönsson, Amalie Frøland.
V6: Laura Eggert, Mille Grøntved, Elin Leissner (NY). 
M6: Maja Hansson, Saga Johansson, Milla Olesand.
H6: Annika Jakobsen.
V9: Sarah Carlström, Agnes Karlsson, Johanna Sigurdardottir (NY). 
M9: Tilda Colleen, Caroline Eisenhardt, Frøjdis Wiik Seierstad, Norma Goldmann (NY). 
H9: Berta Rut Hardardottir.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
24 juli, 16.30: H65 Höör, Kristianstad
22-25 augusti: Träningsläger i Danmark
27 augusti: Ajax Köpenhamn

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 17.00: Kristianstad HK–HF Karlskrona
24 augusti, 19.00: Ystads IF–Kristianstad HK
29 augusti, 19.00: Alingsås HK–Kristianstad HK

Premiär, Handbollsligan:
14 september, 14.00: HK Aranäs (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Isabella Mouratidou (Skara HF), Selma Hasanbegovic (IK Sävehof), Ida Berlin (Skara HF), Ulrika Landé (Önnereds HK), Amanda Vinelund (BK Heid), Linnea Grundén (uppflyttad), Märta Nyström (uppflyttad).

Förluster: Agnes Åseskog (H65 Höör), Hanna Eriksson (HK Aranäs), Elin Leissner (Kristianstad HK), Elin Cindric (Skuru IK), Felicia Bygdemark (Kärra HF), Alva Söderbom (H65 Höör), Mia Lagumdzija (Skanderborg, Danmark).

TRUPP

Tränare: Hamed Khazrai

MV: Isabella Mouratidou (NY), Selma Hasanbegovic (NY). 
V6: Madeleine Lindgren, Stina Planath.
M6: Alma Jöhnsson, Amanda Vinelund (NY). 
H6: Linnéa Rundberg, Linnea Grundén (NY). 
V9: Maja Fredén, Ida Berlin (NY), Ulrika Landé (NY). 
M9: Line Stenberg, Vanja Andersson, Märta Nyström (NY). 
H9: Kristina Zubonja, Elin Nilsson.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
2 augusti, 18.15: Kärra HF, Lillekärrshallen
3 augusti, 14.00: Gjerpern, Rimnershallen
9 augusti, 17.15: Alingsås HK, Nolhagahallen
10 augusti, 14.00: IF Hallby, Borås

ATG Svenska cupen, gruppspel:
15 augusti, 19.00: Kungälvs HK–Skara HF
24 augusti, 14.00: AIK–Kungälvs HK
29 augusti, 19.00: Torslanda HK–Kungälvs HK

Premiär, Handbollsligan:
14 September, 15.00: Ystads IF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Natacha Buhl (BSV Sachsen Zwickau, Tyskland), Daria Milek (Kalisz, Polen), Flavia Johansson (Eskilstuna Guif), Evi Jaspers (TTH Holstebro, Danmark), Linnea Säreborn (Romerike Ravens, Norge).

Förluster: Isabella Mouratidou (Kungälvs HK), Emma Frisk Nävarp (klubb ej klar), Katrin Tenna Jensdottir (Ithrottafelag Reykjavikur, Island, lämnade under föregående säsong), Ida Berlin (Kungälvs HK), Johanna Sigurdardottir (Kristianstad HK), Jasmine Wild-Willemsen (OV Helsingborg), Carolina Grindbacka (klubb ej klar), Sara Johansson (Skövde HF).

TRUPP

Tränare: Pether Krautmeyer (NY). 

MV: Lærke Sørensen, Anne-Sofia Guldager Lauridsen.
V6: Melanie Felber, Sandra Randberg.
M6: Ellen Aronsson, Sofia Berndtsson, Natacha Buhl (NY). 
H6: Ewelina Ström, Emma Gyltman.
V9: Stella Stark, Daria Milek (NY), Flavia Johansson (NY). 
M9: Aldis Asta Heimisdottir, Bleona Nuredini, Evi Jaspers (NY). 
H9: Linnea Säreborn (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
15 augusti, 19.00: Kungälvs HK–Skara HF
24 augusti, 16.00: Skara HF–Torslanda HK
29 augusti, 19.00: AIK–Skara HF

Premiär, Handbollsligan:
16 september, 19.00: Skuru IK (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Mia Kristin Horgøien (Levanger Håndballklubb), Leia Jitelius Franconeri (uppflyttad), Elin Cindric (Kungälvs HK), Sarah Hansson (uppflyttad), Anna Lehtinen (GF Kroppskultur).

Förluster: Rikke Dahl Nielsen (klubb ej klar), Ellie Hammarström (Lugi HF, lån), Alva Ohlsson (OV Helsingborg, lån).

TRUPP

Tränare: Magnus Oscarsson Söder. 

MV: Ellen Dahlström, Moa Björck, Rebecca Nilsson.
V6: Jennifer Johansson, Carolina Ingesson, Michelle Holgersson.
M6: Alice Salmi, Mia Kristin Horgøien (NY), Leia Jitelius Franconeri (NY).
H6: Clara Petersson Bergsten, Elin Cindric (NY). 
V9: Ellen Voutilainen, Hanna Lundvall, Sarah Hansson (NY). 
M9: Kaja Stojilkovic, Alexandra Bjärrenholt.
H9: Felicia Palm Robertsson, Isabel van Kerkvoorde, Anna Lehtinen (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 15.00: Boden Handboll IF–Skuru IK
18 augusti, 14.00: Bodens BK HF–Skuru IK
29 augusti, 20.00: Lidingö SK–Skuru IK

Premiär, Handbollsligan:
16 september, 19.00: Skara HF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Vera Bustad (uppflyttad), Ella Larsson Nyqvist (uppflyttad), Sara Johansson (Skara HF), Signe Lindblad (Alingsås HK), Manon Zijlmans (Cabooter HC Venlo, Nederländerna).

Förluster: Ida Lindlöf (Boden Handboll IF), Ida Eriksson (klubb ej klar), Ella Hultberg (slutat), Matilda Forsberg (IK Sävehof), Elma Örtemark (Viborg HK, Danmark), Moa Andersson (Önnereds HK), Johanna Flygelholm (slutar), Mia Kvithyll (Byåsen, Norge).

TRUPP

Tränare: Kasper Gudnitz (NY).

MV: Emma Andersson, Josefine Gundersen Lien.
V6: Britta Jakobsson van Stam, Vera Bustad (NY). 
M6: Tilda Redzic, Emma Hall, Manon Zijlmans (NY). 
H6: Andrea Niva, Isabelle Medin Sand.
V9: Natalie Wästefors, Melina Pilav, Signe Lindblad (NY). 
M9:Tindra Sahlin Wallenius, Ella Larsson Nyqvist (NY). 
H9: Sara Johansson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
9 augusti, 18.00: Köpenhamn Håndbold, Skövde
10 augusti, 16.00: Haukar Handbolti, Skövde

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 14.00: Strands IF–Skövde HF
24 augusti, 19.00: Skövde HF–VästeråsIrsta HF
28 augusti, 19.00: Hammarby IF HF–Skövde HF

Premiär, Handbollsligan:
17 september, 19.00: VästeråsIrsta HF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Elin Lindblom (VästeråsIrsta HF), Linn Hansson (Önnereds HK), Emma Andersson (uppflyttad), Matilda Forsberg (Skövde HF), Ida Landberg (uppflyttad), Tindra Möller Holmén (uppflyttad), Nina Dano (Odense Håndbold, Danmark)

Förluster: Johanna Bundsen (SG BBM Bietigheim, Tyskland), Olivia Mellegård (Ikast Håndbold, Danmark), Johanna Forsberg (slutar),Carmen Martin (slutar), Laura Jensen (Bjerringbro FH, Danmark), Nina Koppang (Vipers Kristiansand, Norge), Tindra Carlsson (VästeråsIrsta HF).

TRUPP

Tränare: Andreas Wallin (NY). 

MV: Annie Linder, Line Bergfeldt, Elin Lindblom (NY). 
V6: Stella Huselius, Elin Ernelind, Linn Hansson (NY), Emma Andersson (NY). 
M6: Thea Blomst, Stina Wiksfors.
H6: Ida Sembe, Matilda Forsberg (NY). 
V9: Elin Heikka, Irma Wester Kocanovic, Emma Mihailovic, Felicia Granat, Elin Karlsson.
M9: Thea Stankiewicz, Amanda Källström, Ida Landberg (NY). 
H9: Thea Kylberg, Madeleine Rehnberg, Tindra Möller Holmén (NY), Nina Dano (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
8 augusti, 18.30: Viborg HK, Skövde
9 augusti, 14.00: BK Heid, Skövde

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 14.00: Kärra HF–IK Sävehof
20 augusti, 19.00: IK Sävehof–KvIK Sport
28 augusti, 18.00: Tyresö Handboll–IK Sävehof

Premiär, Handbollsligan:
14 September, 15.00: IF Hallby (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Victoria Solli Berg (Lugi HF), Alma Mikaelsson (Kärra HF), Isa Ljungholm (Huddinge HK), Lovisa Ekberg (Kärra HF), Tindra Carlsson (IK Sävehof).

Förluster: Elin Lindblom (IK Sävehof), Victoria Otrander (slutar), Ellen Göthlin (slutar).

TRUPP

Tränare: Fredrik Söderberg Wernheim.

MV: Ella Johansson, Cecilia Thorsteinsson, Victoria Solli Berg (NY). 
V6: Tilde Skoog, Svea Lind, Märta Grimerö.
M6: Amanda Sjöstrand Hallman, Vilma Hoveklint, Alma Mikaelsson (NY). 
H6: Wilma Birger, Maria Larsen.
V9: Emma Aarnio, Jonna Olsson, Isa Ljungholm (NY). 
M9: Love Kumlin, Ida Rosenback, Lovisa Ekberg (NY). 
H9: Saga Frestadius, Tindra Carlsson (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
6 augusti: IFK Örebro
Skuru IK (datum ej klart)

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 14.00: VästeråsIrsta HF–Hammarby IF HF
24 augusti, 19.00: Skövde HF–VästeråsIrsta HF
28 augusti, 19.30: Strands IF–VästeråsIrsta HF

Premiär, Handbollsligan:
17 september, 19.00: Skövde HF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Hanne Sagvold (Fredrikstad, Norge), Olivia Lööf (uppflyttad), Signe Hrenczuk (FIF, Danmark), Alexandra Larsson (OV Helsingborg), Cornelia Dahlström (Lugi HF), Ebba Börjesson (Lugi HF), Sofia Delac (Lugi HF).

Förluster: Mikaela Lindskog Thernström (slutat), Nora Rasmusson (klubb ej klar), Wilma Gustafsson (OV Helsingborg), Wilma Svensson (HF Karlskrona).

TRUPP

Tränare: Konrad Rasmussen.

MV: Hanna Popaja, Olivia Lööf (NY)Hanne Sagvold (NY). 
V6: Sarah Baudeneau, Elin Steen, Signe Hrenczuk (NY). 
M6: Maja Persson, Sally Sivertsson, Engla Erlandsson,
H6: Alexandra Larsson (NY).
V9: Tilda Lilja, Tore Olsson, Maja Svensson, Cornelia Dahlström (NY). 
M9: Janine Borchgrevink, Julia Nilsson, Ebba Börjesson (NY). 
H9: Lena Zivanovic Cvejic, Sofia Delac (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
4 augusti: Höj Elite
9 augusti: Önnereds HK
10 augusti: HK Aranäs

ATG Svenska cupen, gruppspel:
18 augusti, 16.00: Alingsås HK–Ystads IF HF
24 augusti, 19.00: Ystads IF–Kristianstad HK
29 augusti, 19.00: HF Karlskrona–Ystads IF HF

Premiär, Handbollsligan:
14 september, 15.00: Kungälvs HK (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Maja Witzke Wahlgren (HK Aranäs), Ketsia Mumbongo (Kärra HF), Moa Andersson (Skövde HF), Sophie Johansson (IF Hallby).

Förluster: Noa Rots (IFK Örebro), Clara Wolf (Alingsås HK), Linn Hansson (IK Sävehof), Nora Lundell (Romerike Ravens, Norge), Emma Odén Rasmusson (Alingsås HK), Ulrika Landé (Kungälvs HK), Fanny Elovson (Horsens, Danmark), Linnea Lang (HK Aranäs).

TRUPP

Tränare: Kristian Berndtsson.

MV: Jenny Sandgren, Maja Witzke Wahlgren (NY). 
V6: Line Homdrom Rusten, Sophie Johansson (NY). 
M6: Thess Krönell, Isabelle Rydén.
H6: Evelina Källhage, Nathalie Hübbert.
V9: Siw Aabech, Linnea Wester, Ketsia Mumbongo (NY). 
M9: Ella Sjöberg, Elin Österwall, Moa Andersson (NY). 
H9: Moa Boqvist, Moa Wallin.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:

ATG Svenska cupen, gruppspel:
17 augusti, 15.00: Eskilstuna Guif IF–Önnereds HK
25 augusti, 16.30: Önnereds HK–IFK Örebro
29 augusti, 19.00: OV Helsingborg HK–Önnereds HK

Premiär, Handbollsligan:
14 september, 14.00: H65 Höör (b)

***

SPELARE FRÅN KLUBBAR I HANDBOLLSLIGAN UTTAGNA TILL SOMMARENS UNGDOMSMÄSTERSKAP

U20-VM (19-30 juni):

Ella Johansson, VästeråsIrsta HF
Michelle Holgersson, Skuru IK
Stina Wiksfors, IK Sävehof
Ebba Leo, H65 Höör
Madeleine Rehnberg, IK Sävehof
Hilma Cantby, IF Hallby
Felicia Granat, IK Sävehof
Ketsia Mumbongo, Önnereds HK
Emma Mihailovic, IK Sävehof
Thea Kylberg, IK Sävehof
Moa Wallin, Önnereds HK
Isabel van Kerkvoorde, Skuru IK