Tisdag den 13 september är Handbollsligan tillbaka. Här kan du följa lagens förberedelser inför den kommande säsongen. Artikeln uppdateras regelbundet.

SPELARÖVERGÅNGAR 

Nyförvärv: Fredrik Hellgren (Tyresö Handboll, anslöt i februari), Gustav Jönne (HF Karlskrona), Oscar Gentzel (HK Aranäs), Adam Jöhnsson (Kungälvs HK), Anton Hagvall (Skjern, Danmark), Max Granlund (Dicken HF, Finland), Emil Holmberg Schatzl (uppflyttad), Albin Hägglund Junler (uppflyttad). 

Förluster: Samuel Lindberg (Redbergslids IK), William Andersson Moberg (IK Sävehof), Niclas Barud (slutar), Adam Svensson (Anderstorps SK), Elvir Kulic (IK Baltichov), Daniel Blomgren (Elverum Håndball, Norge), William Lundh (HK Malmö), Hjalmar Macfie (Kungälvs HK, lån). 

TRUPP

Tränare: Mikael Franzén

MV: Rickard Frisk, Emil Holmberg Schatzl (NY), Anton Hagvall (NY).
V6: Christoffer Thor, Jesper Filén.
M6: Jacob Lundahl, Pontus Josefsson Säll, Gustav Jönne (NY).
H6: Rasmus Torbjörnsson, Jonathan Sandberg.
V9: Mathias Pedersen, Max Granlund (NY), Oscar Gentzel (NY).
M9: Mathias Møller, Albin Hägglund Junler (NY), Fredrik Hellgren (NY).
H9: Johan Nilsson, Adam Jöhnsson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 28 juli
Träningsläger: 3-5 augusti, Viborg, Danmark
Träningsmatcher:
3 augusti, 20.30, Nærbø IL, 29–18 
4 augusti, 17.30, Mors-Thy Håndbold, 21–26
5 augusti, 16.00: Skive FH, 34–31

Tävlingsmatcher:
11 augusti, ATG Svenska cupen: HF Karlskrona (b), 29–23
18 augusti. ATG Svenska cupen: OV Helsingborg (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Vinslövs HK (h)
14 september, HBL: OV Helsingborg (h)
21 september, HBL: Hammarby IF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR 

Nyförvärv: Victor Rhodin (Önnereds HK), Malte Johansson (HK Drott Halmstad), Jacob Hellström (uppflyttad), Tobias Ljungmark (uppflyttad), Robert Ladan (Skånela IF), Mikkel Beck Jørgensen (HC Odense, Danmark), Jonas Haugsgjerd (TIF Viking, Norge), Albin Svensson (uppflyttad), Anton Kakko (uppflyttad), August Svensson (uppflyttad). 

Förluster: Adam Wennerholm (Lugi HF), Jesper Gustavsson (slutar), Hugo Bengtsson (slutar), Oscar Gentzel (Alingsås HK), Tobias Thorbjörnsson (Halden Topphåndball, Norge), Tobias Svantesson (klubb ej klar), Simon Ongeri (klubb ej klar), Andreas Jonasson (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Jerry Hallbäck

MV: Daniel Bergqvist, Alexander Lindén, Malte Johansson (NY).
V6: Nikola Djordjevic, Robert Ladan (NY), Jacob Hellström (NY).
M6: Johan Ericsson, Erik Karelius, Victor Rhodin (NY).
H6: Jonas Haugsgjerd (NY), Tobias Ljungmark (NY).
V9: Johan Wallin, Petter Donaldsson, Melwin Beckman, Oscar Lindqvist. 
M9: Philip Jonsson, Razmus Nyman, Mikkel Beck Jørgensen (NY), Albin Svensson (NY).
H9: David Florander, Kevin Johansson, Anton Kakko (NY), August Svensson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Träningsmatcher:
30 juli, 14.00: OV Helsingborg (Ätran), 31–25
2 augusti, 17.00: Kungälvs HK (h), 29–28
4 augusti, 16.00: Roskilde Håndbold (Göteborg), 28–23

Tävlingsmatcher:
13 augusti, ATG Svenska cupen: HK Varberg (b), 27–32
20 augusti, ATG Svenska cupen: IFK Kristianstad (b)
28 augusti, ATG Svenska cupen: HK Drott Halmstad (h)
15 september, HBL: Önnereds HK (b)
21 september, HBL: IFK Kristianstad (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Robin Granlund (Grankulla IFK, Finland), Matija Spikic (Kristiansand Topphåndball, Norge), Gustav Simonsson (uppflyttad). 

Förluster: Daniel Freyr Andrésson (Lemvig-Thyborøn Håndbold, Danmark), Aron Dagur Pálsson (klubb ej klar), Jesper Hedar (klubb ej klar). 

TRUPP

Tränare: Zoran Roganovic

MV: Marko Roganovic, Sebastian Westerlund, Matija Spikic (NY), Gustav Simonsson (NY)
V6: Fredrik Gustavsson, Noel Gustafson.
M6: Markus Hagelin, Melker Norrman, Johan Palm.
H6: Pavle Karacic, Carl Gabrielsson, Filip Johansson.
V9: Kasper Larsson, Robin Granlund (NY).
M9: Linus Gustafsson, Marcus Ekman, Olle Österhall.
H9: Erik Persson, Elias Hall.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
29 juli: Hammarby IF (b, Sjöstadshallen), 34–27
5 augusti, 17.00: Halden (Skövde), 35–41
6 augusti, 12.00: Riihimäki Cocks (Skövde), 37–32

Tävlingsmatcher:

11 augusti, ATG Svenska cupen: Norrköpings HK (b), 48–27
20 augusti, ATG Svenska cupen: Lugi HF (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: HK Torslanda Elit (h)
15 september, HBL: HK Malmö (h)
20 september, HBL: Lugi HF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Oliver Wigmark (Redbergslids IK), Richard Lindström (ØIF Arendal, Norge), Mattias Windahl (IFK Kristianstad), Nils Pettersson (HK Malmö). 

Förluster: Helge Freiman (slutar), Nicklas Andreasson (Pallomano Pressano, Italien). 

TRUPP

Tränare: Patrik Fahlgren.

MV: Linus Bergh, Hayder Al-Khafadji, Alexander Holmberg.
V6: Martin Dolk, Ludvig Lindeberg, Simon Lindberg, Nils Pettersson (NY). 
M6: Kevin Johansson-Eggan, David Källemyr, Jakob Magnusson.
H6: Topias Laine, Johan Nilsson, Felix Wallberg, Oliver Wigmark (NY).
V9: Gustav Davidsson, Max Gugolz, Anders Wik Rydberg.
M9: Viktor Ahlstrand, Robin Sanderhem, Mattias Windahl (NY).
H9: Nicklas Andreasson, Edwin Aspenbäck, Richard Lindström (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Träningsmatcher:
29 juli: Eskilstuna Guif (h, Sjöstadshallen), 27–34

Tävlingsmatcher:
14 augusti, ATG Svenska cupen: Bodens BK HF (b), 39–25
20 augusti, ATG Svenska cupen: IF Hallby HK (h)
30 augusti, ATG Svenska cupen: AIK (b)
16 september, HBL: IFK Skövde (b)
21 september, HBL: Alingsås HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR 

Nyförvärv: Sebastian Mossestad (Bergen Håndball, Norge), Alexander Rydh (Anderstorps SK), Linus Eriksson (VästeråsIrsta HF), Lukas Palmkvist (RP Linköping), Johan Blick (uppflyttad).

Förluster: Fredrik Landin (Kungälvs HK), Jesper Järlfors (HF Karlskrona), Marcus Erlandsson (slutar). 

TRUPP

Tränare: Anders Hallberg (NY)

MV: Marcus Holmén, Johan Blick (NY).
V6: Hampus Dahlgren, Didrik Sundelius.
M6: Oskar Hedvall, Robin Svensson, Marcus Andersson.
H6: Gustaf Wedberg, Lukas Palmkvist (NY).
V9: Martin Mårtensson, Andreas Söderman, Filip Berentsen, Sebastian Mossestad (NY).
M9: Hampus Söderman, Alexander Rydh (NY), Linus Eriksson (NY). 
H9: Jesper Jakobsson, Albin Broman.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
28 juli: IFK Skövde (b), 31–19
5 augusti, 18.30: Sandefjord (h), 41–28

Tävlingsmatcher:
13 augusti, ATG Svenska cupen: AIK (b), 28–21
20 augusti, ATG Svenska cupen: Hammarby IF (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Bodens BK HF (h)
16 september, HBL: IK Sävehof (h)
22 september, HBL: HK Malmö (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Carl Lindqvist (uppflyttad), Felix Spross (IFK Ystad), Ásgeir Snær Vignisson (IBV Vestmannaeyjar, Island), Fabian Nygren (Lugi HF).

Förluster: Victor Hedin (Bækkelaget, Norge), Magnus Rasmussen (klubb ej klar), Christoffer Grindheim (Anderstorps SK).

TRUPP

Tränare: Toni Johansson.

MV: Michael Andersson, Samuel Johannesson.
V6: Emil Lindqvist, Andreas Windahl.
M6: Eric Malmberg Westergren, Jonathan Wilthorn, Carl Lindqvist (NY).
H6: Johan Lundgren, Linus Eriksson-Lilja.
V9: Mattias Thynell, Miguel Mbumba, Felix Spross (NY).
M9: Albert Månsson, Casper Holmén, Fabian Nygren (NY).
H9: Emil Andersson, Ásgeir Snær Vignisson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 20 juli
Träningsläger: 28-31 juli i Ätran
Träningsmatcher:
29 juli, 18.00: HK Varberg, 26–22
30 juli, 13.30: HK Aranäs, 25–31
4 augusti, 18.00: Ystads IF (h), 26–34

Tävlingsmatcher:
11 augusti, ATG Svenska cupen: Vinslövs HK (b), 31–27
18 augusti, ATG Svenska cupen: Alingsås HK (h)
24 augusti, ATG Svenska cupen: HF Karlskrona (b)
14 september, HBL: Alingsås HK (b)
20 september, HBL: Önnereds HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Matias Helt Jepsen (IFK Skövde), Andreas Cederholm (TBV Lemgo, Tyskland), Trym Johnsen (Bækkelaget, Norge).

Förluster: Vasja Furlan (Bordeaux Bruges Lormont, Frankrike), Johan Nilsson (Mors-Thy, Danmark), Teitur Einarsson (SG Flensburg-Handewitt, Tyskland). 

TRUPP

Tränare: Stian Tönnesen (NY)

MV: Espen Christensen, Gustaf Banke, Hugo Rydberg.
V6: Emil Frend Öfors, Alfred Ehn, Albin Leyman.
M6: Besard Hakaj, Ludvig Jurmala Åström, Herman Josefsson.
H6: Anton Halén, Albin Selin.
V9: Markus Olsson, Philip Henningsson, Trym Johnsen (NY).
M9: Zoran Bozic, Isac Larsson, Matias Helt Jepsen (NY).
H9: Anton Hallbäck, Hampus Henningsson, Andreas Cederholm (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Datum för träningsstart: 18 juli
Träningsmatcher:
1 augusti, Fredericia HK, 29–33
3 augusti, Skjern, 27–29

Tävlingsmatcher:
14 augusti, ATG Svenska cupen: HK Drott Halmstad (b), 46–27
17 augusti, ATG Svenska cupen: HK Varberg (b)
20 augusti, ATG Svenska cupen: HK Aranäs (h)
27 augusti, European League: RK Trimo Trebnje, Slovenien (h)
3 september, European League: RK Trimo Trebnje (b)
13 september, HBL: Ystads IF (h)
21 september, HBL: HK Aranäs (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Axel Månsson (Lödde Vikings HK), Adam Wennerholm (HK Aranäs), Mats Kragh Thomsen (GOG, Danmark), Axel Janhall (uppflyttad), Kasper Hall (uppflyttad), Måns Simonsson (uppflyttad). 

Förluster: Fabian Nygren (OV Helsingborg), Hugo Forsberg (Önnereds HK), Anders Lynge Hansen (Kristiansand Topphåndball, Norge), Steven Plucnar Jacobsen (KIF Kolding, Danmark), Isak Persson (Bergischer HC, Tyskland), Simon Axelsson (Amo HK). 

TRUPP

Tränare: Nemanja Milosevic (NY)

MV: Victor Hedberg, Kasper Hall (NY). 
V6: Axel Andersson, Oliver Olsson.
M6: Albin Carlsson, Jakob Söderberg, Mats Kragh Thomsen (NY).
H6: Adam Wennerholm (NY), Måns Simonsson (NY). 
V9: Fredrik Olsson, Rasmus Nilsson, Jonas Elverhøy, Adrian Hesslekrans, Axel Janhall (NY)
M9: Casper Käll, Axel Månsson (NY).
H9: Theo Übelacker, Assar Kammenhed.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli
Träningsmatcher: 
31 juli, Ystads IF (b), 25–28
4 augusti, Vinslövs HK (b), 30–22
5 augusti, TMS Ringsted (h), 29–30

Tävlingsmatcher:

13 augusti, ATG Svenska cupen: HK Torslanda Elit (b), 39–24
20 augusti, ATG Svenska cupen: Eskilstuna Guif IF (h)
28 augusti, ATG Svenska cupen: Norrköpings HK (b)
15 september, HBL: Redbergslids IK (b)
20 september, HBL: Eskilstuna Guif (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Hugo Stuivers (Amo HK), Alfred Olsson (Vinslövs HK), Zion Ramos (uppflyttad), William Lundh (Alingsås HK), Love Sundewall (HK Ankaret), Elias Persson (uppflyttad), Elias Mohlin (uppflyttad), Gabriel Thörn (uppflyttad), Amadeus Castillo Lindberg (uppflyttad). 

Förluster: Kassem Awad (Elverum Håndball, Norge), Daniel Ekman (IFK Skövde), Dan Beutler (slutar), Fredrik Lindahl (slutar), Simon Nyberg (slutar), Hampus Nygren (slutar), Nils Pettersson (Hammarby IF), Hampus Jildenbäck (klubb ej klar). 

TRUPP

Tränare: Björn Sätherström (NY)

MV: Adam Krantz, Erik Helgsten, Ebbe Håkansson, Gabriel Thörn (NY). 
V6: Adam Tumba, Love Sundewall (NY), Elias Mohlin (NY).
M6: Max Santos, Hugo Stuivers (NY), Zion Ramos (NY), Elias Persson (NY). 
H6: Charles Hugoson, Martin Boija.
V9: Anton Blickhammar, Inge Aas Eriksen, William Lundh (NY), Amadeus Castillo Lindberg (NY). 
M9: Tim Hilding, Arvid Johansson. 
H9: Magnus Persson, Alfred Olsson (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 18 juli
Träningsmatcher:
6 augusti: IFK Ystad, 35–29

Tävlingsmatcher:
13 augusti, ATG Svenska cupen: Kärra HF (b), 27–20
23 augusti, ATG Svenska cupen: Önnereds HK (h)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Tyresö Handboll (b)
15 september, HBL: Eskilstuna Guif (b)
22 september, HBL: IF Hallby (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Samuel Lindberg (Alingsås HK), Simon Örtelind (Kungälvs HK), Marcus Björkman (uppflyttad), Fredrik Teern (Önnereds HK), Tage Barne (uppflyttad), Noah Larsson (uppflyttad), Isak Hasanic Holmgren (uppflyttad), Szymon Dzialakiewicz (VFL Gummersbach, Tyskland), Mika Mäkele (Dicken HF, Finland)

Förluster: Elliot Stenmalm (KS Vive Kielce, Polen), Andreas Palicka (Paris Saint-Germain, Frankrike), Oliver Wigmark (Hammarby IF), Tobias Johansson (Kungälvs HK), Oscar Sävinger (IK Sävehof, lån avslutat), Arvid Engström (Kärra HF, lån).

TRUPP

Tränare: Marinko Kurtovic (NY)

MV: Kristian Zetterlund, Tage Barne (NY), Mika Mäkele (NY). 
V6: Ludvig Högberg, Anton Schultze, Noah Larsson (NY).
M6: William Höghielm, Mario Lipovac, Marcus Björkman (NY).
H6: Carl Hamberg, Marko Lasica, Samuel Lindberg (NY).
V9: Oskar Joelsson, Anton Gustafsson, Simon Örtelind (NY).
M9: Linus Lövgren, Fredrik Teern (NY), Isak Hasanic Holmgren (NY).
H9: Alvin Sirén, Szymon Dzialakiewicz (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Träningsläger: 31 juli-7 augusti, Viborg & 11-14 augusti, Skärgårdslekarna Norge
Träningsmatcher:
2 augusti: Mors-Thy, 28–33
3 augusti: Skive FH, 28–28
5 augusti: Nærbø, 32–33
11 augusti: Sandnes (b), 35–24

Tävlingsmatcher:
17 augusti, ATG Svenska cupen: VästeråsIrsta HF (b)
20 augusti, ATG Svenska cupen: Ystads IF (b)
25 augusti, ATG Svenska cupen: LIF Lindesberg (h)
15 september, HBL: Lugi HF (h)
21 september, HBL: Ystads IF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR 

Nyförvärv: Jonas Samuelsson (Ålborg Håndbold, Danmark), Daniel Ekman (HK Malmö), Jonas Burud (JS Cherbourg, Frankrike), Markus Sjöbrink (Pfadi Winterthür, Schweiz, anslöt i februari).

Förluster: Adam Samuelsson (slutar), Jack Thurin (Porto, Portugal), Matias Helt Jepsen (IFK Kristianstad), Dan Beck Hansen (TTH Holstebro, Danmark), Daniel Björk (HK Drott Halmstad).

TRUPP

Tränare: Henrik Signell.

MV: Fabian Norsten, Victor Skjellerup Bang.
V6: Viktor Hallén, Herman Dyberg, Victor Siem. 
M6: Rex Blom, Jesper Jensen, Markus Sjöbrink (NY). 
H6: Fredrik Mossestad, Erik Sääf, Jonas Samuelsson (NY).
V9: Bjarni Valdimarsson, William Elovson.
M9: Victor Ljungquist, Adam Ljungquist, Daniel Ekman (NY).
H9: Kristian Svensson, Jonas Burud (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 21 juli
Träningsläger: 21 juli, Skövde
Träningsmatcher:
28 juli: IF Hallby (h), 19–31
5 augusti, 19.00: Riihimäki Cocks (h), 36–23
6 augusti, 16.00: Halden (h), 37–31

Tävlingsmatcher:
17 augusti, ATG Svenska cupen: Anderstorps SK (b)
21 augusti, ATG Svenska cupen: Amo HK (b)
augusti, ATG Svenska cupen: IFK Ystad (h)
16 september, HBL: Hammarby IF (h)
22 september, HBL: IK Sävehof (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: William Andersson Moberg (Alingsås HK), Óli Mittún (H71, Färöarna), Lasse Pedersen (GOG, Danmark), Lukas Rådberg (uppflyttad), Philip Karlefäldt (uppflyttad), Tryggvi Thorisson (UMF Selfoss). 

Förluster: Vetle Eck Aga (Kolstad Håndball, Norge), Rune Schrøder (Cesson Rennes, Frankrike), Bertram Obling (HC Erlangen, Tyskland), Theodor Claesson (Amo HK), Jonathan Stenbäcken (slutar). 

TRUPP

Tränare: Michael Apelgren

MV: Simon Möller, Oscar Sävinger
V6: Alexander Westby, Sebastian Spante.
M6: Adam Blanche, Felix Möller, Philip Karlefäldt (NY), Tryggvi Thorisson (NY). 
H6: Sebastian Karlsson, Malte Celander. 
V9: Pontus Brolin, Lukas Rådberg (NY), Lasse Pedersen (NY).
M9: Elias Á Skipagøtu, Olle Ek, William Andersson Moberg (NY), Óli Mittún (NY).
H9: Gzim Salihi, Emil Berlin, Marcus Lennernäs. 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli. 
Träningsmatcher:
5 augusti, 16.00: Fjellhammer IL (h), 40–28
13 augusti: Elverum, 34–27
14 augusti: Runar IL, 36–29

Tävlingsmatcher:
10 augusti, ATG Svenska cupen: Skånela IF (b), 31–18
17 augusti, ATG Svenska cupen: Kungälvs HK (b)
20 augusti, ATG Svenska cupen: Rimbo HK (h)
28 augusti, European League: AHC Potaissa Turda, Rumänien (h)
3 september, European League: AHC Potaissa Turda (b)
16 september, HBL: IF Hallby (b)
22 september, HBL: IFK Skövde (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Linus Fernebrand (IFK Ystad), Ebbe Stankiewicz (Bergen Håndball, Norge), Albin Fingal (uppflyttad), Oscar Svensson (uppflyttad), Jonathan Engström (uppflyttad), Mikael Helmersson (SG Flensburg-Handewitt, Tyskland).

Förluster: Dalibor Doder (IFK Ystad), Pontus Encrantz (IFK Ystad), Edvin Persson (IFK Ystad), Hampus Andersson (klubb ej klar), Filip Pettersson (IFK Ystad), Jim Andersson (slutar). 

TRUPP

Tränare: Oscar Carlén

MV: Niklas Kraft, Erik Hvenfelt. 
V6: Johan Dahlin, Linus Fernebrand (NY).
M6: Anton Månsson, Christoffer Svensson, Knud Ronau Larsen.
H6: Hampus Karlsson, Ebbe Stankiewicz (NY).
V9: Philip Stenmalm, Jonathan Svensson, Jonathan Engström (NY), Mikael Helmersson (NY). 
M9: Julius Lindskog Andersson.
H9: Kim Andersson, Jakob Nygren, Kasper Palmar. 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 21 juli
Träningsmatcher:
30 juli, IFK Ystad, 30–26
31 juli, Lugi HF (h), 28–25
4 augusti, 18.00: OV Helsingborg (b), 34–26
16 augusti: Fredericia HK (h)

Tävlingsmatcher:
10 augusti ATG Svenska cupen: LIF Lindesberg (b), 29–30
20 augusti, ATG Svenska cupen: Redbergslids IK (h)
28 augusti, ATG Svenska cupen: VästeråsIrsta HF (b)
13 september, HBL: IFK Kristianstad (h)
21 september, HBL: Redbergslids IK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Mishels Liaba, Fredericia HK, Danmark), Jonathan Wiklund (Anderstorps SK), Kristian Tind Kristensen (HC Odense, Danmark), Frederik Torp (Vendsyssel Håndbold, Danmark), Hugo Forsberg (Lugi HF), Arvid Skoog (uppflyttad), Elias Lundstad (uppflyttad), Rasmus Lenzi (uppflyttad), Adrian Källhage (uppflyttad), Rasmus Thomsen (uppflyttad). 

Förluster: Victor Rhodin (HK Aranäs), Marcus Norrbrink (Mors-Thy, Danmark), Anton Hedberg (Torslanda HK), Gustav Skagerling (slutar), Fredrik Teern (Redbergslids IK), Erik Rudvall (Amo HK), Theodor Heier (Kärra HF), Kjartan Johansen (klubb ej klar), Mirko Vicentijevic (Fjellhammer IL, Norge), Isak Süssly (klubb ej klar). 

TRUPP

Tränare: Pontus Ward Wiklund (NY)

MV: Sebastian Abrahamsson, Frederik Torp (NY), Arvid Skoog (NY). 
V6: Andreas Berg, Joseph Helgesson. 
M6: Christoffer Brännberger, Johan Blickhammar, Rasmus Thomsen (NY), Kristen Tind Kristensen (NY)
H6: Markus Thorbjörn, Rasmus Lenzi (NY), Adrian Källhage (NY). 
V9: David Sandberg, Mishels Liaba (NY).
M9: Axel Segertoft, Pelle Segertoft, Hugo Forsberg (NY).
H9: Jonathan Wiklund (NY), Elias Lundstad (NY). 

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsmatcher:
7 augusti, 15.00: Fjellhammer IL (h), 33–27

Tävlingsmatcher: 
13 augusti, ATG Svenska cupen: Tyresö Handboll (b), 32–30
23 augusti, ATG Svenska cupen: Önnereds HK (b)
28 augusti, ATG Svenska cupen: Kärra HF (h)
15 september, HBL: HK Aranäs (h)
20 september, HBL: OV Helsingborg (b)

HBL-spelare uttagna till ungdomslandslagen

U20-EM (7-17 juli)

Oscar Sävinger, IK Sävehof
Alexander Lindén, HK Aranäs
Kelvin Roberts, IK Sävehof
Felix Möller, IK Sävehof
Johan Ericsson, HK Aranäs
Herman Josefsson, IFK Kristianstad
Carl Hamberg, Redbergslids IK
Tobias Ljungmark, HK Aranäs
Petter Donaldsson, HK Aranäs
Albert Månsson, OV Helsingborg
Adam Ljungquist, IFK Skövde
Assar Kammenhed, Lugi HF
Kasper Palmar, Ystads IF

U18-EM (4-14 augusti)

Emil Holmberg Schatzl, Alingsås HK
Arvid Skoog, Önnereds HK
Love Sundewall, HK Malmö
Marcus Björkman, Redbergslids IK
Rasmus Lenzi, Önnereds HK
Albin Hägglund Junler, Alingsås HK
Pelle Segertoft, Önnereds HK
Isak Hasanic Holmgren, Redbergslids IK
Axel Månsson, Lugi HF
Elias Lundstad, Önnereds HK