Säsongen representeras Handbollsligan av Alingsås HK, HK Malmö, IFK Kristianstad och Ystads IF i Europacupspelet.

Alingsås HK, Europa League

Alingsås HK kliver in i gruppspelet som börjar under andra halvan av oktober.

HK Malmö, Europa League

Kvalomgång 1:
29 augusti:
Skjern, Danmark (b), 26–27
5 september: Skjern (h), 25–26
HK Malmö utslaget efter totalt 51–53

IFK Kristianstad, Europa League

Kvalomgång 1: IFK Kristianstad tilldömdes segern mot Øif Arendal, Norge, då matcherna inte kunde genomföras på grund av de norska karantän- och covid-19-restriktionerna.

Ystads IF, Europacupen

Första omgången spelas 17/18 oktober och 24/25 oktober. Lottningen äger rum 1 september.  

Tidigare år

2019/20
IK SÄVEHOF, CHAMPIONS LEAGUE
Grupp C:
Cocks, Finland (b), 30–25, Eurofarm Rabotnik, Nordmakedonien (h), 25–24, Sporting CP, Portugal (h), 29–24, Tatran Presov, Slovakien (b), 28–23, Bidasoa Irun, Spanien (b), 23–39, Bidasoa Irun (h), 24–33, Cocks, Finland (h), 28–22, Eurofarm Rabotnik, Nordmakedonien (b), 31–32, Tatran Presov (h), 30–29, Sporting CP (b), 20–27. Sävehof trea i gruppen och utslaget.
IFK KRISTIANSTAD, CHAMPIONS LEAGUE
Grupp D:
GOG, Danmark (h), 24–33, Dinamo Bukarest, Rumänien (b), 25–28, Wisla Plock, Polen (b), 29–36, Kadetten Schaffhausen, Schweiz (h), 24–24, Tjechovskije Medvedi, Ryssland (h), 36–28, Tjechovskije Medvedi (b), 26–37, GOG (b), 37-37, Dinamo Bukarest (h), 29–29, Kadetten Schaffhausen (b), 29–26, Wisla Plock (h), 24–20. Kristianstad fyra i gruppen och utslaget.
HK MALMÖ, EHF-CUPEN
Kvalomgång 1:
Spartak Moskva, Ryssland (h), 31–23, Spartak Moskva (b), 30–29. HK Malmö vidare till andra kvalomgången efter 61–52 totalt.
Kvalomgång 2: Selfoss, Island (h), 33–27, Selfoss (b), 31–29. HK Malmö vidare till tredje kvalomgången efter 64–56 totalt.
Kvalomgång 3: Füchse Berlin, Tyskland (h), 27–34, Füchse Berlin (b), 26–27. HK Malmö utslaget efter 53–61 totalt.
ALINGSÅS HK, CHALLENGE CUP
Omgång 2: 
HB Käerjeng, Luxemburg (h), 36–24, HB Käerjeng (b), 36–31. Alingsås HK vidare till tredje omgången efter 72–55 totalt.
Omgång 3: JD Techniek Hurry-Up, Nederländerna (b), 32–21, JD Techniek Hurry-Up (h), 37–26. Alingsås HK vidare till fjärde omgången efter 69–47 totalt.
Åttondelsfinal: CSM Bukarest, Rumänien (h), 28–29, CSM Bukarest (b), 24–24. Alingsås HK utslaget efter 52–53 totalt.

2018/19
IFK KRISTIANSTAD, CHAMPIONS LEAGUE
Grupp A:
 Mesjkov Brest, Vitryssland (h), 30–32, Vardar, Nordmakedonien (b), 25–33, Barcelona, Spanien (h), 25–44, Kielce, Polen (b), 31–33, Rhein-Neckar Löwen, Tyskland (b), 27–36, Montpellier, Frankrike (h), 29–29, Veszprem, Ungern (h), 32–29, Veszprem (b), 27–36, Montpellier  (b), 31–30, Rhein-Neckar Löwen (h), 27–32, Kielce (h), 33–34, Barcelona (b), 26–43, Vardar (h), 30–32, Mesjkov Brest (b), 23–32. IFK Kristianstad slutade åtta i gruppen och tog sig inte vidare till åttondelsfinal.
HK MALMÖ, EHF-CUPEN
Kvalomgång 3: Dobrogea Sud Constanta, Rumänien (h), 22–23, Dobrogea Sud Constanta (b), 28–34. HK Malmö utslaget efter 50–57 sammanlagt.
ALINGSÅS HK, EHF-CUPEN
Kvalomgång 1: Gorenje Velenje, Slovenien (h), 26–23, RK Gorenje Velenje (b), 22–28. Alingsås HK utslaget efter 58–61 sammanlagt.