Den här säsongen representeras Handbollsligan av IK Sävehof, IFK Kristianstad, HK Malmö och Alingsås HK i Europacupspelet.

Champions League, IK Sävehof

Grupp C:
11 september:
Cocks, Finland (b), 30–25
18 september: Eurofarm Rabotnik, Makedonien (h), 25–24
26 september: Sporting CP, Portugal (h), 29–24
12 oktober:
Tatran Presov, Slovakien (b), 28–23
20 oktober:
Bidasoa Irun, Spanien (b)
2 november:
Bidasoa Irun, Spanien (h)
9 november: Cocks, Finland (h)
17 november: Eurofarm Rabotnik, Makedonien (b)
23 november:
Tatran Presov, Slovakien (h)
30 november:
Sporting CP, Portugal (b)
Alla resultat, tabell och matchfakta

Champions League, IFK Kristianstad

Grupp C:
15 september:
GOG, Danmark (h), 24–33
18 september: Dinamo Bukarest, Rumänien (b), 25–28
29 september: Wisla Plock, Polen (b), 29–36
10 oktober: Kadetten Schaffhausen, Schweiz (h), 24–24
19 oktober: Tjechovskije Medvedi, Ryssland (h)
2 november: Tjechovskije Medvedi, Ryssland (b)
10 november: GOG, Danmark (b)
13 november: Dinamo Bukarest, Rumänien (h)
24 november: Kadetten Schaffhausen, Schweiz (b)
27 november: Wisla Plock, Polen (h)
Alla resultat, tabell och matchfakta

EHF-cupen, HK Malmö

Kvalomgång 1:
1 september:
Spartak Moskva, Ryssland (h), 31–23
8 september: Spartak Moskva, Ryssland (b), 30–29
Malmö vidare till andra kvalomgången efter 61–52 totalt
Kvalomgång 2:
5 oktober: Selfoss, Island (h), 33–27
12 oktober: Selfoss, Island (b), 31–29
Malmö vidare till tredje kvalomgången efter 64–56 totalt
Alla resultat och matchfakta

Challenge Cup, Alingsås HK

Kvalomgång 1:
5 oktober:
HB Käerjeng, Luxemburg (h), 36–24
13 oktober: HB Käerjeng, Luxemburg (b), 36–31
Alingsås vidare till andra omgången efter 72–55 totalt
Alla resultat matchfakta

2018/19

IFK KRISTIANSTAD, CHAMPIONS LEAGUE
Grupp A:
 Mesjkov Brest (h), 30–32, Vardar (b), 25–33, Barcelona (h), 25–44, Kielce (b), 31–33, Rhein-Neckar Löwen (b), 27–36, Montpellier (h), 29–29, Veszprem (h), 32–29, Veszprem (b), 27–36, Montpellier  (b), 31–30, Rhein-Neckar Löwen (h), 27–32, Kielce (h), 33–34, Barcelona (b), 26–43, Vardar (h), 30–32, Mesjkov Brest (b), 23–32. IFK Kristianstad slutade åtta i gruppen och tog sig inte vidare till åttondelsfinal.

HK MALMÖ, EHF-CUPEN
Kvalomgång 3: Dobrogea Sud Constanta (h), 22–23, Dobrogea Sud Constanta (b), 28–34. HK Malmö utslaget efter 50–57 sammanlagt.

ALINGSÅS HK, EHF-CUPEN
Kvalomgång 1: Gorenje Velenje (h), 26–23, RK Gorenje Velenje (b), 22–28. Alingsås HK utslaget efter 58–61 sammanlagt.